Jak zachować sprawne hamulce w samochodzie?

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, dlatego też warto zwrócić uwagę na stan hamulców w swoim samochodzie. Odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować znacznie wyższą skuteczność. Szczególnie, że hamulce uznawane są za najważniejszy układ w samochodzie, zaraz obok układu kierowniczego. Zastanówmy się, na co zwracać uwagę, by układ hamulcowy nie uległ zbyt szybkiej eksploatacji. Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą nam zaoszczędzić i czuć się bezpiecznym we własnym pojeździe.

Użytkowanie hamulców

Warto znać zasady prawidłowego obchodzenia się z hamulcami. W pierwszej kolejności, pamiętajmy, że inaczej hamować będzie auto z systemem ABS, a inaczej pojazd bez niego. Kiedy mamy do czynienia z pojazdem wyposażonym w system ABS, możemy bez chwili zawahania wciskać hamulec do samego końca, korzystając z całej siły, jaką mamy w nogach. Odnotowuje się bardzo wiele przypadków, w których do wypadku doszło na skutek niewystarczającego dociśnięcia pedału hamulcowego. Taka szybka i energiczna reakcja — uruchomi ABS i zachowa auto we właściwej pozycji. Co ciekawe, ABS nie skraca drogi hamowania — jego zadaniem nie jest blokada kół, ale stworzenie możliwości kierowania podczas hamowania. Kiedy hamujemy pojazdem bez ABSu, musimy mieć świadomość, że hamulce dociśnięte do końca odcinają możliwość kierowania pojazdem, ponieważ koło blokują się i dochodzi do zmiany kierunku jazdy. Najlepiej jest wciskać hamulec na granicy utraty przyczepności przez opony. Przede wszystkim jednak hamujmy krótko, ponieważ odciąża to układy cieple. Korzystanie z układu hamulcowego we właściwy sposób zapewnia nam jego dłuższe działanie.

Usterki mechaniczne, których możemy uniknąć

Przegrzewanie układu może doprowadzić do pokrzywienia tarcz, wówczas odczujemy to poprzez tarcie tarcz o klocki hamulcowe i pulsacyjne, a także nierównomierne hamowanie. Unikajmy także wjeżdżania w głębokie kałuże — różnica temperatur doprowadzi do uszkodzeń w układzie hamulcowym. Kiedy usłyszymy piszczenie podczas hamowania, świadczy to o zeszkleniu się klocków hamulcowych, dzieje się tak, kiedy te się przegrzeją. Unikajmy pozostawiania pojazdu z zaciągniętym hamulcem ręcznym na dłuższy czas, szczególnie w niskich temperaturach. Podstawą do dobrego stanu technicznego hamulców jest ich systematyczne monitorowanie, choćby podczas sezonowej wymiany opon.

mechanik przy samochodzie

Na co warto zwrócić uwagę?

Oprócz właściwej codziennej pielęgnacji w postaci prawidłowego korzystania z układu hamulcowego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które świadczyć będą o zepsuciu się układu. Przede wszystkim monitorujmy lampkę kontrolną na desce rozdzielczej. Jej zapalenie się, świadczy o tym, że czeka nas kontrola u mechanika samochodowego. Powinniśmy zareagować również, gdy spostrzeżemy, że nasza droga hamowania wydłużyła się. Może to świadczyć o wielu usterkach. Nie ignorujmy również niestandardowych odgłosów dochodzących z naszego układu hamulcowego — zgrzytanie, piski, a także metaliczne odgłosy. Czujność powinny wzbudzić również sytuacje, gdy pedał hamulca nie stawa odczuwalnego oporu w trakcie hamowania lub pojawiają się wibracje, pojawienie się dymu, zapachu spalenizny, niestabilności podczas jazdy. Bardzo groźny może okazać się także ubytek płynu hamulcowego lub jego plama w okolicach kół.

Troska o układ hamulcowy zapewni nam bezpieczeństwo. Kontrolując na bieżąco stan pojazdu —możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. By zadbać o nasz układ hamulcowy, przede wszystkim pamiętajmy o właściwym korzystaniu z niego. Uwzględnijmy również kontrole okresowe i reagujmy natychmiastowo na niepokojące sygnały, które przekazuje nam pojazd. Szybka reakcja i wizyta w serwisie pozwoli zapobiec nawarstwianiu się usterek. Specjaliści najlepiej zajmą się układem hamulcowym naszego pojazdu wymieniając tarcze, klocki czy płyn hamulcowy, a my będziemy mogli bezpiecznie poruszać się samochodem bez zagrożenia dla nas i innych użytkowników ruchu drogowego.